سايت خبري تحليلي تيتربرتر | اخبار ايران و جهان | titrebartar.ir : هشدار آلزايمري كه مي تواند ذهن شما را نجات دهد
جمعه، 22 دی 1396 - 19:30 کد خبر:68163
تنها در آمريكا پنج و نيم ميليون نفر به آلزايمر مبتلا هستند. و در شرايطي كه شايد فكر كنيد توانايي مبارزه و غلبه بر اين بيماري وجود ندارد، اما شما كاملا هم ناتوان نيستيد.


به گزارش تيتربرتر - نتايج مطالعه اي جديد نشان داده است، افرادي كه در مسير آلزايمر قرار دارند ممكن است در مراحل اوليه در پردازش آنچه به نام حافظه معنايي - اطلاعات مبتني بر دانش - شناخته مي شود، دچار مشكل باشند.
در حافظه معنايي تجربيات جديد جايي ندارند. در عوض، حافظه معنايي آن چيزي است كه در طول زندگي خود درباره زندگي و جهان اطراف خود فرا گرفته ايد.
 
زماني كه قصد داريد چيزهاي خاصي را كه فرا گرفته ايد به ياد آوريد، مانند نام پايتخت فرانسه، اسامي رنگ ها، صداهاي حروف، يا چگونگي بستن دكمه هاي يك پيراهن، شما از حافظه معنايي خود استفاده مي كنيد.
 
و به گفته پژوهشگران، آگاهي از افت در حافظه معنايي پيش از بيماري آلزايمر فوق العاده اهميت دارد، زيرا ممكن است امكان تقويت اين ارتباطات پردازش معنايي از طريق تمرين وجود داشته باشد.
 
كدام بزرگ‌تر است... يك مورچه يا يك خانه؟
 
بيشتر مطالعات درباره بيماري آلزايمر و نخستين مرحله آن - اختلال شناختي خفيف (MCI) - بر اين كه بيماري چگونه بر حافظه كوتاه مدت تاثير مي گذارد، متمركز بوده اند.
 
اين تا زماني بود كه متخصصين باليني، مانند پزشكان و پرستاران، كه تجربه تعامل با بيماران را داشتند، اين مساله را گزارش كردند كه به نظر مي رسد بيماران مبتلا به اختلال شناختي خفيف در پردازش دانش معنايي دچار مشكل هستند و بر همين اساس پژوهشگران تصميم گرفتند تا بررسي هاي دقيق‌تري در اين زمينه داشته باشند.
 
طي يك پژوهش 25 بيمار مبتلا به اختلال شناختي خفيف، 27 بيمار مبتلا به بيماري آلزايمر و 70 نفر كه از نظر شناختي دچار مشكلي نبودند، مورد بررسي قرار گرفتند.
 
پژوهشگران تصميم گرفتند درك شركت كنندگان از اندازه را براي سنجش توانايي استفاده از اطلاعات معنايي به منظور قضاوت بين دو مجموعه از حقايق، مانند كدام بزرگ‌تر است: يك كليد يا يك مورچه، و يك كليد يا يك خانه، را آزمايش كنند.
 
آنها تفاوت هايي بزرگ بين گروه سالم از نظر شناختي، گروه بيماران مبتلا به اختلال شناختي خفيف و بيماران مبتلا به آلزايمر، كه كندترين عملكرد را در ارائه پاسخ به پرسش هاي مطرح شده داشتند، را مشاهده كردند.
 
سپس، پژوهشگران با نشان دادن عكس يك مورچه و يك خانه بزرگ يا يك مورچه بزرگ و يك خانه كوچك پژوهش خود را ادامه دادند. اين بار، بيماران مبتلا به اختلال شناختي ضعيف و آلزايمر مشكلي در ارائه پاسخ به بخش اول آزمايش نداشتند و قادر به انتخاب خانه در پاسخ به اين پرسش كه كدام بزرگتر است بودند. اما در صورت ابهام در تصوير - اندازه مورچه به بزرگي خانه كوچك بود - آنها دچار سردگمي شده، پاسخ اشتباه ارائه مي كردند يا زمان بيشتري طول مي كشيد تا به پاسخ درست برسند.
 
تمرين دادن حافظه معنايي
 
خبر خوب اين است كه شما مي توانيد حافظه معنايي خود را تمرين و ارتقا دهيد، و انجام اين كار ممكن است به پيشگيري از نشانه هاي زوال شناختي كمك كند.
 
از جمله اين تمرينات مي توان به موارد زير اشاره كرد:
 
تمرينات يادآوري
 
بهترين تمرينات براي بهبود حافظه معنايي به ياد آوردن يك سري از واژه ها و افزايش تعداد و دشواري آنها است. به عنوان مثال، تلاش كنيد نام تمام استان هاي ايران را به خاطر بسپاريد، سپس مركز هر استان، و پس از آن به سراغ قاره ها و كشورهاي ديگر برويد.
 
فراگيري زباني جديد
 
فراگيري زباني جديد نيازمند گسترش و فراگيري واژگان جديد، قواعد دستور زبان جديد و ساختارهاي جمله جديد است. در اين شرايط حافظه معنايي به طور مداوم مورد استفاده قرار گرفته و تقويت مي شود.
 
پاسخ به پرسش ها
 
يكي از دوستان يا يكي از اعضاي خانواده شما مي تواند يك سري از پرسش ها مانند اين كه اسامي ماه هاي سال چه هستند، يا اعداد بين 1 تا 15 چه هستند را براي شما بنويسد. همچنين، آنها مي توانند جملات ناقص را در اختيار شما قرار دهند تا آنها را كامل كنيد. به عنوان مثال، "ليمويي رنگ ..."، "پايتخت آمريكا ..."، و غيره.
 
حل جدول كلمات متقاطع
 
همانند مورد قبل، حل كردن جدول كلمات متقاطع موجب به ياد آوردن اطلاعات در حافظه معنايي براي پاسخ به پرسش ها مي شود.
 
حافظه معنايي به شما اجازه مي دهد از چگونگي كاركرد جهان اطراف خود و چگونگي انجام وظايفي كه در طول روز بايد به آنها رسيدگي كنيد، از درست كردن صبحانه تا مصرف دارو و تميز كردن خانه، آگاه باشيد. و افت اين حافظه مي تواند نشانه اي از حركت در مسير ابتلا به بيماري آلزايمر باشد. اقدامات لازم را اكنون انجام دهيد و حافظه معنايي خود را تقويت كنيد تا از نظر شناختي در زندگي خود شرايط مطلوبي داشته باشيد.