سايت خبري تحليلي تيتربرتر | تيتر جديدترين و آخرين اخبار ايران و جهان | TitreBartar : سه نوازي مغول ها در تالار رودكي تهران
جمعه، 22 دی 1396 - 05:30 کد خبر:68115
سه نوازي اكسيكلن از مغولستان در دومين شب جشنواره موسيقي فجر بر روي صحنه رفت.


به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و هنر  تيتربرتر - دومين شب جشنواره موسيقي فجر با حضور خوانندگان و گروه هاي ايراني و بين المللي برگزار شد و در اين بين، گروهي از كشور مغولستان به اجرا پرداخت.
گروه سه نوازي "اكسيكلن" شب گذشته (پنج شنبه 21 دي ماه) بر روي صحنه رفتند و مخاطبان ايراني را با نواهاي فولكلور اين سرزمين كهن آشنا كردند.
 
اين گروه از معدود گروه هاي موسيقي فولكور در كشور مغولستان هستند كه شهرت جهاني يافته اند؛ در اجراهاي اكسيكلن، نواهايي از سنت‌هاي‌ شمنيست يا بوديست كه برآمده از فرهنگ آسياي مركزي است، به گوش مي رسيد.

در طي بيست سال فعاليت اين گروه، اعضاي آن كوشيده اند كه آثار آهنگسازان معاصر كشور خود را با تنظيم هايي برجسته و متمايز، با سازهاي مغولي و تكنيك هاي آوازي آسياي مركزي به گوش جهانيان برسانند. قطعات آن ها از وصف طبيعت وحشي مغولستان تا بيان تاريخ پر فراز و نشيب اين كشور را در بر مي گيرد.
 
در اين برنامه، سه نوازنده، موسيقي هاي مجلسي و فولكلور كشور خود را اجرا كردند كه با تشويق و استقبال بسيار خوب حاضران در سالن رودكي همراه بود. 
 
يكي از ترانه اي اجرا شده «هونو» نام داشت كه شكست خوردن تاتارها (ساكنان آن دوره مغولستان) از قوم بربر را حكايت مي كرد. از ترانه هاي جالب ديگر مي توان به بداهه نوازي «چنگيزخان» اشاره كرد كه از سال 1997 به عنوان يك قطعه بين المللي براي مغول ها شناخته مي شود و تا امروز يكي از معروف ترين قطعات مغول ها در دنيا است.

لازم به ذكر است، در زبان پارسي، "اكسيكلن" به معناي «آواز خوش» است.
 
گفتني است، «عمروتووشين باسندروج»، «اوگنباتر تسندو اُچير» و «تيمورساي خان جانلاو » سه نوازنده اين گروه بين المللي هستند.

خبرنگار: ويدا مراقبتي