سايت خبري تحليلي تيتربرتر | تيتر جديدترين و آخرين اخبار ايران و جهان | TitreBartar : تحريم ها به نفع افرادي كه قدرت داشتند تمام شد
جمعه، 22 دی 1396 - 05:54 کد خبر:68114
يك كارشناس اقتصادي مي گويد: « تحريم ها به نفع افرادي كه قدرت داشتند و دسترسي به رانت شدند تمام شد. آن ها توانستند با وارد كردن كالا و فروش آن در بازارهاي داخلي سودي ببرند.»


به گزارش تيتربرتر - اگرچه برخي تحليلگران معتقدند كه گاهي شرايط تحريم و محدوديت مي تواند موجب رشد توليد داخلي شود و اين يك تجربه جهاني است،اما اين اتفاق زماني مي افتد كه سياست گذاري و برنامه ريزي دقيقي با توجه به پتانسيل ها و توان كشور،صورت بگيرد.كما اينكه در دوران جنگ تحميلي نيز،اين تجربه در اقتصاد كشور بدست آمد.
با اين حال،آنچه در دوران تحريم هايي كه در زمان دولت دهم اتفاق افتاد،به نوعي سياست گذاري انحرافي براي اقتصاد كشور بود.به طوري كه صنايعي كه اقتصادي نبودند،تقويت شدند و صنايعي كه بايد مورد حمايت قرار مي گرفتند،به حاشيه رفتند.
 
محمد اسديان و محمد اسماعيلي، دو كارشناس اقتصادي كه هر دو توليدكننده داخل نيز هستند، وضعيت توليد دوره تحريم ها را تحليل كردند.
 
اسماعيلي با اشاره به اينكه زمان تحريم، دانش به وجود آمد، گفت:« به هر حال بايد در نظر داشت كه دانش زاييده احتياج است، در زمان تحريم ها چون احتياج داشتيم، دانش كسب شد. اما بحثي كه به توليد داخل صدمه زد، استفاده از تجهيزات قديمي و غيرقابل ترميم بود و از سوي ديگر براي بدست آوردن مواد اوليه بايد هزينه بيشتري پرداخت مي شد.»
 
او ادامه داد:« نتيجه اين شد كه كالاي تمام شده با قيمت بالا ولي با كيفيت پايين در كشور عرضه شد. در آن دوره چون رقيبي نيز وجود نداشت و وارداتي صورت نمي گرفت، مصرف كننده داخلي مجبور بود كه آن كالا را به هر صورتي كه ارائه مي شود استفاده كند.» 
 
اسماعيلي با اشاره به اينكه مردم مجبور بودند قانع باشند، گفت:« در زمان تحريم ها مصرف كننده ناچار بود خود را به كالاهايي كه ارائه داده مي شد، قانع كند. به طور مثال، در زمينه دريايي، با توجه به برنامه اي كه معاونت رييس جمهوري زمان آقاي احمدي نژاد داشت، مجبور بودند كه از توليد داخل خريد كنند. »
 
او اظهار داشت :« خوب شد كه زمان تحريم ها توانستيم دانشي را توليد كنيم، اما رها شد. هم اكنون جنس بي كيفيت و قيمت تمام شده بالا كه از گذشته وجود داشت با يك رقيبي به نام واردات مواجه شد.» 
 
قيمت بالا، كيفيت پايين
 
محمد اسديان ديگر كارشناس اقتصادي هم معتقد است:« در زمان تحريم ها اولين موضوعي كه بيش از همه چيز بر اقتصاد كشور لطمه زد، بحث رواني آن بود. در بخش توليد كشور مشكلي كه وجود داشت اين بود نقل و انتقال پول بود. توليد كننده اگر مي خواست مواد اوليه را از خارج تامين كند، نقل و انتقال پول را از طريق صرافي انجام مي داد. اين موضوع خود باعث مي شد كه ۵ الي ۱۰  درصد اضافه بها پرداخت شود.» 
 
او ادامه داد:« از طرف ديگر با توجه به اينكه بايد توليد به روز مي بود، تجهيزات و دستگاه نيز بايد به روز مي شدند. چون در داخل چنين امكاني وجود نداشت، توليد كننده ها يا بايستي از بي كيفيت ترين برندها وارد مي كردند يا ماشين آلات دست دوم را استفاده مي‌كردند.»
 
اسديان عنوان كرد:« در اين سال ها نتوانستيم ماشين آلات را به روز كنيم و با فرسوده هاي قديمي كار مي كرديم. از طرفي مواد اوليه نيز گران تر شد، به همين ترتيب، محصول توليدي طبيعتا در بحث جهاني كيفيت بسيار پاييني پيدا كرد. توان رقابت محصول در آن زمان اصلا نداشتيم.» 
 
 محصول داخلي گران تر از محصول خارجي 
 
اسديان عنوان كرد:« در بحث فروش محصول،محصول داخلي ۳۰ درصد گران تر از محصول خارجي بود، چون هزينه هاي دستمزد بالا بود، مواد اوليه گران و تكنولوژي خوب در كشور وجود نداشت. پس نمي توانستيم محصول را در بازار خارجي به فروش بگذاريم و ناچار بوديم كه در داخل اين محصولات را به فروش بگذاريم. اما اين در حالي بود كه بازار داخلي دچار يك جو رواني تحريم ها قرار گرفته بود. به همين ترتيب، فروش كالا چه در داخل و چه در خارج با مشكل رو به رو بود.» 
 
اسديان با اشاره به اينكه زماني فروش كالاهاي داخلي جواب مي دهد كه كيفيت داشته باشد، گفت:« تحريم ها به نفع افرادي كه قدرت داشتند و دسترسي به رانت شدند تمام شد. آن ها توانستند با وارد كردن كالا و فروش آن در بازارهاي داخلي سودي ببرند.»
 
او ادامه داد:« تحريم از اين جهت براي افرادي كه تنها واردات مي كردند خوب شد. چون جنسي را كه ارزش واحد ۱۰۰ واحد بود را در داخل ايران ۱۵۰ واحد ارائه مي كردند و چون رقيبي نيز در اين راستا وجود نداشت ۳۰۰ واحد به فروش مي رساندند. به همين ترتيب، توليد كشور با مشكل رو به رو شد. از طرف ديگر سياست هاي دولت نيز در اين راستا مناسب نبود. به همين دليل توليد داخل از جهت هاي مختلفي ضربه ديد.»
 
اسديان گفت:« دولت احمدي نژاد براي اينكه به دنيا نشان دهد كه توليد تاثيري بر كشور نداشته، يك سري صنايع و بخش هاي اقتصادي كه هيچ توجيهي در كشور ندارند را تقويت كرد. به طور مثال، بخش خودرو سازي كشور را تقويت داد. اكنون شاهد هستيم كه خوردوهاي غير استاندارد با هزينه تمام شده بالا در كشور عرضه مي شود.»

 

منبع: خبرآنلاين