سايت خبري تحليلي تيتربرتر | تيتر جديدترين و آخرين اخبار ايران و جهان | TitreBartar : افزايش قيمت موبايل با اجراي طرح رجيستري
جمعه، 22 دی 1396 - 05:09 کد خبر:68106
رئيس اتحاديه صنف فناوران رايانه استان تهران با انتقاد از نحوه اعمال طرح رجيستري گوشي هاي تلفن همراه به افزايش قيمت اين كالا در بازار تلفن‌هاي همراه هم اشاره كرد.


به گزارش تيتربرتر -   سيدمهدي ميرمهدي كميجاني با بيان اين‌كه براي اقدامات كلاني همچون طرح رجيستري گوشي‌هاي موبايل بايد از قبل نسبت به تبعات آن از صاحبنظران مشورت گرفته مي‌شد، به افزايش قيمت‌ها در بازار گوشي‌هاي تلفن همراه اشاره و اظهار كرد: اگر طرح رجيستري برروي گوشي‌هاي اپل اعمال نمي‌شد، حالا اپل ۹۰۰ هزار تومان ارزان‌تر بود، در صورتي كه حالا و با انجام رجيستري در صورتي كه عملا هيچ امكاناتي به گوشي‌ها اضافه نشده است، ۹۰۰ هزار تومان به قيمت گوشي‌هاي اپل اضافه شده است؛ آن هم به خاطر ورود يك شماره سريال كه به عنوان رجيستري شناخته مي‌شود.
وي با بيان اين‌كه اپل درصد بسيار كوچكي از گوشي‌هاي موجود در بازار را شامل مي‌شود، ادامه داد: گوشي‌هاي تلفن همراه شركت سامسونگ كه حدود ۵۰ درصد گوشي‌هاي موجود در بازار ايران را تشكيل مي‌دهند هنوز حتي در مرحله دوم هم شامل طرح اجراي رجيستري نشده‌اند.
 
رييس اتحاديه صنف فناوران رايانه استان تهران با طرح اين سوال كه مگر گوشي‌هاي "ال‌جي" چند درصد از گوشي‌هاي موجود در بازار را شامل مي‌شوند كه مشمول طرح رجيستري شده‌اند؟ اظهار كرد: مردم بابت اين طرح مبالغ بيشتري را پرداخت مي كنند، در حالي كه هيچ امكاناتي به گوشي‌ها اضافه نشده است.
 
وي اظهار كرد كه من از همان ابتدا پيشنهاد كردم كه گوشي‌هاي تلفن همراه را آزاد بگذارند تا بازار رقابتي ايجاد شود و فضاي استفاده از رانت هم بسته شود، چرا كه وقتي ما يك قانوني به اين شكل را مي‌گذاريم، فضاي استفاده از رانت‌ها و سوءاستفاده هم باز مي‌شوند؛ موضوعي كه در مورد بازار طلا و سكه و دلار هم صادق است.
 
ميرمهدي با تاكيد بر اين كه اولين برندي كه مشمول طرح اعمال رجيستري شد آيفون اپل بود، اظهار كرد: شنيده شده بسياري از گوشي‌هاي آيفوني كه براي تعمير به برخي از شركت‌ها در خارج از كشور فرستاده شده بودند بعد از اعمال رجيستري از طريق برخي‌ها به داخل كشور منتقل و به عنوان گوشي اورجينال به مردم فروخته شد، در حالي كه در داخل برخي از آنها سيم‌كارت خارجي هنوز وجود داشت و سوزن نداشتند.

 

منبع: ايسنا