سايت خبري تحليلي تيتربرتر | تيتر جديدترين و آخرين اخبار ايران و جهان | TitreBartar : افزايش مصرف «گل» در بين جوانان و نوجوانان/ توزيع كتاب پيشگيري از اعتياد در مدارس
جمعه، 22 دی 1396 - 05:04 کد خبر:68105
مديركل فرهنگي و پيشگيري ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به توزيع درسنامه پيشگيري از اعتياد براي معلمان سراسر كشور و تدريس آن در كلاس‌هاي درس گفت: بر خلاف شيوع بالاي شيشه در سال‌هاي قبل، اكنون مصرف گل در جوانان و نوجوانان بالا رفته است.


به گزارش تيتربرتر -  عارف وهاب‌زاده با اشاره به تخصيص اعتبار 10 ميليارد توماني از سوي ستاد مبارزه با مواد مخدر براي آموزش و پرورش به منظور اجراي برنامه‌هاي پيشگيرانه اظهار كرد: خود وزارتخانه نيز بايد تا 80 درصد هزينه‌هاي مربوط را تخصيص دهد تا بتوانيم برنامه‌هاي ويژه را پيش ببريم.
وي افزود: درسنامه‌اي براي كليه معلمان مقاطع ابتدايي، متوسطه اول و دوم تهيه كرده‌ايم و معلمان موظف هستند اين كتاب را كه مصوبه آموزش و پرورش و ستاد مبارزه با مواد مخدر را دارد تدريس كرده و چند دقيقه از وقت خود را در كلاس‌هاي درس به آسيب‌هاي اجتماعي بويژه اعتياد اختصاص دهند.
 
مديركل فرهنگي و پيشگيري ستاد مبارزه با موادمخدر با بيان اينكه اين كتاب اكنون در حال توزيع در سراسر كشور است و بايد به 107 هزار مدرسه سراسر كشور برسد اظهار كرد: كمتر از يك ميليون معلم و مشاور داريم كه تلاش مي‌كنيم درسنامه‌ها تا پايان سال در اختيار نيمي از آنها قرار بگيرد. بر اساس بخشنامه‌اي كه ارسال مي‌كنيم نسبت به تحت پوشش بردن معلمان اقدام خواهيم كرد.
 
وهاب زاده ادامه داد: همكاري خانه و مدرسه براي دوره پيش دبستاني، آموزش والدين و آموزش كاركنان هم از ديگر طرح هاي ماست.
 
وي درباره ميزان اثربخشي اجراي اين طرح‌ها در كاهش آمار اعتياد گفت: اثربخشي طرح‌ها مورد تحقيق قرار و بررسي قرار مي‌گيرند. طرح مذكور نيز  در 13 استان پايلوت شد. بايد در نظر داشت برنامه‌هاي پيشگيري ديربازده هستند و نمي‌توان توقع داشت با طرحي كه امسال به اجرا درآمد سال آينده ميزان شيوع پايين بيايد اگر برنامه مستمر، آرام و عميق اجرا شود و استاندارد باشد چهار پنج سال ديگر جواب مي‌دهد.
 
مديركل فرهنگي و پيشگيري ستاد مبارزه با موادمخدر در پاسخ به اينكه آيا درباره ورود مخدرهاي جديد به دانش آموزان هشدار داده مي‌شود و آموزش‌ها روزآمد هستند؟ اظهار كرد: آموزش‌ها به سمت هشدار نسبت به خطرات "گل" سوق پيدا كرده است كه شيوع بيشتري يافته است. اما اگر اطلاع رساني روي ماده جديدي باشد كه هنوز به كشور نيامده و يا فراگير نشده حس كنجكاوي را تحريك مي‌كند.
 
وهاب زاده افزود: وقتي بايد اطلاع رساني كرد كه مصرف ماده‌اي بيشتر شده باشد. اجراي برنامه‌ها مبتني بر شواهد است و اكنون شيوع شناسي‌ها نشان مي‌دهد مصرف گل در سطح نوجوانان و جوانان بالاتر است. طبق سياست هاي ابلاغي رهبري بايد كاري كرد كه از سمت مصرف مواد پرخطر به سمت مصرف مواد كم خطر برويم.
 
وي با اشاره به اينكه در شيوع شناسي سال 90 ، «شيشه» در رتبه دوم قرار داشت عنوان كرد: اما اكنون شيشه پايين‌تر آمده است و گل و حشيش كه خطراتش به مراتب كمتر از شيشه است جايگزين شده است. هرچند ابعاد آسيب اجتماعي و رواني گل هم غيرقابل اجتناب است و بايد از شيوع آن پيشگيري كرد.
 
 
منبع: ايسنا