سايت خبري تحليلي تيتربرتر | اخبار ايران و جهان | titrebartar.ir : ستاد بحران كشور در زلزله كرمانشاه حضور كمرنگي داشت/ افراد تنگ نظر، صدا و سيماي مركز كرمانشاه را قبضه كرده اند
سه شنبه، 19 دی 1396 - 07:30 کد خبر:67930
خواننده و آهنگساز مطرح كرمانشاهي، گفت: در زلزله كرمانشاه شاهد حضور كمرنگ ستاد بحران كشور در مديريت اين حادثه بوديم و مي توان گفت كه اگر كمك هاي مردمي نبود شرايط زندگي براي زلزله زدگان سخت و دشوار مي شد.


"حسين صفامنش" در گفتگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر تيتربرتر در پاسخ به اين پرسش مبني بر اين كه شما از روز اول وقوع زلزله سرپل ذهاب تاكنون در مناطق زلزله زده حضور داريد؛ در حال حاضر وضعيت زندگي مردم زلزله زده چگونه است؟ اظهار داشت: مي توان گفت كه شرايط زندگي مردم مناطق زلزله زده در حال حاضر هم خوب و هم بد است. از اين لحاظ، شرايط خوب است كه نسبت به روزهاي اول حادثه، شرايط زندگي مردم كمي بهتر شده و ديگر نيازي به مواد غذايي ندارند.
وي افزود: از اين لحاظ شرايط زندگي مردم در مناطق زلزله زده بد است كه شاهد بي برنامه اي از طرف دولت هستيم و نوع تخريب ساختمان ها را به نوع اول و دوم دسته بندي كرده اند و فقط به كساني كه ساختمان هاي آن ها از تخريب نوع اول است كانكس مي دهند؛ در صورتي كه ساختمان هايي كه شامل تخريب نوع دوم هستند هم در معرض تخريب جدي قرار دارند. 
 
فيلتر تلگرام كمك رساني به زلزله زدگان را محدود كرد
 
صفامنش تصريح كرد: متأسفانه ستاد بحران نه برنامه ريزي دارد و نه مي تواند شرايط بحراني را مديريت كند و معلوم نيست كه چه اشخاصي به زلزله زدگان كمك مي كنند.
 
وي افزود: متأسفانه برخي از افراد سرشناس و مسوول، تعدادي كانكس تهيه كرده و آنها را بين بستگان خود تقسيم مي كنند؛ آيا اين افراد سرشناس و مسوول به بقيه مردم مصيبت ديده سرپل ذهاب و روستاهاي اطراف آن، تعلق ندارند كه اين چنين برخورد مي كند؟!
 
اين هنرمند محبوب ديار طاق بستان در ادامه، گفت: بي برنامه بودن دولت در كمك رساني به زلزله زدگان مشهود است و خانواده هايي را در سرپل ذهاب مشاهده مي كنيم كه چند تا كانكس تحويل گرفته اند و در يك سايت اينترنتي آنها را به فروش مي رسانند و معلوم نيست كه چرا نيروي انتظامي با آنها برخورد نمي كنند. 
 
صفامنش با اشاره به فيلتر شدن تلگرام، افزود: از زماني كه تلگرام فيلتر شده، زلزله زدگان به فراموشي سپرده شده اند و به ميزان قابل توجهي، كمك هاي مردمي به آنها كم شده است. 
 
اين هنرمند كرمانشاهي در خصوص كمك هاي نقدي و غير نقدي هنرمندان و ورزشكاران به مردم زلزله زده كرمانشاه و حضور آنان در مناطق زلزله زده، گفت: از روز اول كه مردم مناطق زلزله زده با اين مصيبت دست به گريبان شدند؛ شاهد حضور پُر رنگ هنرمندان و ورزشكاران در جمع آوري كمك هاي نقدي و غير نقدي بوديم و ما هم از لطف آنها و ديگر اقشار جامعه بابت ابراز همدردي با مردم زلزله زده، كمال را تشكر داريم.
ستاد بحران كشور مسووليت پذير نيست 
 
صفامنش تصريح كرد: اگر كمك هاي مردمي نبود؛ مردم زلزله زده از شدت سرما و گرسنگي مي مُردند ولي بهتر بود كه آقاي "علي دايي" كه توانستند ميزان قابل توجهي، كمك هاي نقدي را جمع آوري كردند اين مبلغ را براي خريد كانكس اختصاص مي داد تا مردم، كمتر با سرما دسته و پنجه نرم مي كردند ولي ايشان اين مبلغ را براي ساخت مسكن افراد زلزله زده در نظر گرفتند و بهتر بود كه وي در موضوع ساخت و ساز مسكن ورود پيدا نمي كرد.
 
وي افزود: ساخت مسكن را بايستي به دولت واگذار كنيم و نبايد افراد به اين موضوع ورود پيدا كنند.
 
اين هنرمند مردمي، تصريح كرد: در چند شب گذشته، باز شاهد وقوع يك زلزله 5.1 ريشتري در سرپل ذهاب بوديم و تا زماني كه اين زلزله ها و پس لرزه ها ادامه دارد؛ دستگاه هاي مربوطه مجوز ساخت مسكن را نمي دهند و كمك هاي نقدي دايي بعنوان يك مُسكن خواهد توانست در اين برهه زماني كه مردم با كمبود نقدينگي مواجه هستند بيشتر به درد آنها بخورد و پيشنهاد من به آقاي دايي اين است، مبلغي كه توانسته است جمع آوري كند را بصورت كارت هديه بين خانواده هاي نيازمند تقسيم كند. 
 
صفامنش در ادامه، گفت: آقاي "جواد خياباني" كه توانستند كمك هاي نقدي و غير نقدي چشمگيري را براي زلزله زدگان جمع آوري كند آن را در اختيار مردم زلزله زده قرار داد و به نظرم اين كار، كمك مناسب تري به مردم زلزله زده بود.
 
وي در خصوص كمك هايي كه خودش توانسته است براي مردم زلزله زده جمع آوري كند، اظهار داشت: از روز اول تا به امروز در مناطق زلزله زده حضور دارم و توانستم كه حدود 400 ميليون تومان كمك غيرنقدي و 50 ميليون تومان كمك نقدي را براي مردم زلزله زده جمع آوري كنم كه آن را در در بين مردم زلزله زده تقسيم كردم.
 
صفامنش تصريح كرد: بيشتر كمك هاي غيرنقدي ما بصورت كانكس براي افراد زلزله زده بوده و كمك هاي نقدي هم صرف خريد كانكس شده است. 
 
وي تصريح كرد: اگر كمك هاي مردمي نبود شرايط ادامه حيات براي زلزله زدگان سخت و دشوار مي شد و مي توان گفت كه ستاد بحران در اين حادثه، حضور كمرنگي داشت.
 
اين هنرمند محبوب كرمانشاهي در ادامه، بيان داشت: ستاد بحران، مسووليت دارد ولي مسوليت پذير نيست ولي افراد جامعه كه در قبال اين گونه، حوادث مسووليتي ندارند از ستاد بحران كشور، مسووليت پذيرتر بودند.
 
بايد به مشكلات مردم توجه شود 
 
صفامنش در پاسخ به اين پرسش مبني بر اين كه شما به عنوان يك شهروند كرمانشاهي، در خصوص اغتشاشات اخيري كه در كرمانشاه رخ داد چه نظري داريد، گفت: من بعنوان يك شهروند نسبت به شرايط اقتصادي جامعه، اعتراض دارم ولي نه اغتشاشگر و نه سياسي هستم.
 
وي افزود: دولت بايد به مشكلات مردم توجه كند و نسبت به رفع مشكلات مردم تصميمات مناسبي اتخاذ كند و دولتمردان بايستي اين را بدانند كه جواب مردم، باتوم نيست و نبايد فرصت در اختيار دشمنان ايران بگذارند كه از مشكلات اقتصادي مردم در راستاي ضربه زدن به نظام استفاده كنند.
 
صدا و سيماي مركز كرمانشاه نيازمند مسوولان بومي است 
 
صفامنش در خصوص شرايط حاكم بر صدا و سيماي مركز كرمانشاه، گفت: صدا و سيماي كرمانشاه بايد بر طبق اساسنامه خود كه ترويج فرهنگ بومي است عمل كند ولي در صدا و سيماي كرمانشاه اين اصل مورد توجه مسوولان نيست و مشكل ما با ماهيت برنامه هاي صدا و سيما است.  
 
وي افزود: با توجه به اين كه من در صدا و سيماي مركز كردستان به اجرا مي پردازم و در ديگر استان هاي كشور كنسرت اجرا مي كنم ولي نه در صدا و سيماي مركز كرمانشاه از من دعوت مي شود كه به اجرا بپردازم و نه مي گذارند در شهر كرمانشاه براي علاقمندان به موسيقي، كنسرت برگزار كنم. 
 
صفامنش تصريح كرد: كار صدا و سيماي كرمانشاه فقط اين شده كه از شبكه هاي سراسري كپي برداري كند و تعدادي افراد تنگ نظر هستند كه صدا و سيماي كرمانشاه را قبضه كرده اند و نمي گذارند كه هنرمندان اين استان در صدا و سيما حضور داشته باشند و اين حق من و ديگر هنرمندان است كه در برنامه هاي صدا و سيما حضور داشته باشيم. 
 
وي تأكيد كرد: صدا و سيماي مركز ايلام و كردستان به نسبت به صداي و سيماي مركز كرمانشاه بهتر كار مي كنند.
 
اين خواننده و آهنگساز مطرح كرمانشاهي، تصريح كرد: مشكل اصلي در اداره صدا و سيماي مركز كرمانشاه اين است كه مسوولان اين نهاد غير بومي هستند و نسبت به فرهنگ و زبان كُردي اين استان، بيگانه هستند و نياز است كه مسوولان بومي در صدا و سيما مشغول به كار شوند.  
 
صفامنش در خصوص اجراي كنسرت در تهران، گفت: من همانند ساير اقوام ايران، دوست دارم كه با زبان مادري ام در تهران براي هموطنانم به اجرا بپردازم.
 
وي در پايان بيان كرد: طبق برنامه ريزي اي كه انجام داده ام در آينده اي نزديك در شهر تهران براي مردم به اجرا خواهم پرداخت. 
 
خبرنگار: سجاد صفري